Mezinárodní setkání hasičských historiků v Athénách
Hlavním tématem setkání byly "Hasičské budovy a stavby".

Ve dnech 9. až 11. října 2024 se v Athénách uskutečnilo 7. zasedání Komise pro historii CTIF a 31. konference Mezinárodní pracovní skupiny pro historii požárních sborů a požární ochrany. Hlavním tématem setkání byly "Hasičské budovy a stavby".
Zasedání komise bylo zahájeno 9. října v 9:00 hodin v konferenčním sále hotelu MOXY. Předseda komise, Mag. Dr. Christian K. Fastl, představil program jednání a nové členy komise, včetně delegace z Finska. Českou republiku zastupovali Mgr. Jan Karel a Mgr. Iveta Krpálková z Centra hasičského hnutí v Přibyslavi a Ing. Vasil Silvestr Pekar za ČHJ.
Účastníci uctili minutou ticha památku zesnulého člena komise Adolfa Schinnerla z Rakouska. Byl představen nový časopis CTIF EXPO a sborník příspěvků konference, obsahující 53 článků z 12 zemí na téma "Hasičské zbrojnice a hasičské budovy". Sborník bude distribuován poštou z Vídně a Stuttgartu.
Byla schválena místa a témata následujících konferencí:
-
2025: Salzburg (Rakousko) – Vyhlašování požárního poplachu a komunikace s hasiči
-
2026: Myslowice (Polsko) – Ženy a obslužný personál u požárních jednotek
-
2027: Vídeň (Rakousko) – Organizace a základní předpisy požární ochrany a hasičské služby
-
2028: Portugalsko, Přibyslav, Švýcarsko, Bulharsko, Rumunsko (bude upřesněno) – Požární prevence
Proběhla certifikace hasičských muzeí v Abtenau (Rakousko), Brunecku (Itálie), Athénách (Řecko) a Zeitheimu (Německo). Připravuje se certifikace muzeí v Portugalsku, Finsku a Basileji (Švýcarsko). Recertifikace hasičského muzea v Přibyslavi a sbírky muzea na Kolčavce v Praze je plánována na rok 2026.
Byla diskutována příprava oslav 125. výročí založení CTIF, které se uskuteční v červnu 2025 v Sofii (Bulharsko).
Členové komise z jednotlivých zemí informovali o aktuálním dění. Za Českou republiku Mgr. Iveta Krpálková představila modernizovanou expozici v Přibyslavi a digitalizaci sbírek.
Slavnostní zahájení konference proběhlo ve výcvikovém centru Hellenic Fire Corps v Nea Makri za účasti více než 80 delegátů. Někteří účastníci byli oceněni za dlouhodobou aktivní činnost. Z České republiky byli vyznamenáni Mgr. Jan Karel a Ing. Vasil Silvestr Pekar.
Hlavní část konference se konala 10. října s prezentacemi na téma "Hasičské budovy a stavby". Zástupci České republiky přispěli dvěma články o historii hasičského muzea v Přibyslavi a vzniku Centrální hasičské stanice v Praze.
Závěrem byla 11. října organizována prohlídka Hellenic Fire Service Museum v Pallini, kde byla předána certifikace CTIF.
Příští zasedání komise historie CTIF se uskuteční 7. a 8. listopadu 2025 v Salzburgu, následované konferencí od 9. do 11. října 2025.